Jak się uczyć?

Znając życie pod tym wpisem posypie się masa hejtu na mnie, bo przecież są wakacje, a ja przypominam Wam o szkole, która jakby nie pa...Znając życie pod tym wpisem posypie się masa hejtu na mnie, bo przecież są wakacje, a ja przypominam Wam o szkole, która jakby nie patrzeć zaraz się zacznie. No trudno, jakoś to przeżyję, a jeśli ktoś z Was skorzysta z tych kilku rad, to gwarantuję, że powrót do nauki po dwóch miesiącach leniuchowania, nie będzie taki straszny.

Pamiętacie taką sytuację, kiedy czekał na Was jakiś poważny egzamin lub kartkówka a Wy robiliście wszystko, żeby tylko się nie uczyć? Ja też tak robiłam, a gapienie się w sufit to była najciekawsza rzecz do oglądania. Tym wpisem nie sprawię, że nauka stanie się dla Was ciekawsza, ale być może podsunę Wam kilka pomysłów jak skutecznie się uczyć.

Jak przygotować się do nauki?


Wszyscy wiemy, że podczas nauki rozpraszają nas nawet najmniejsze rzeczy. Od papierku leżącego na biurku, przez latającą muchę, po ciągle wibrujący od powiadomień telefon. Aby skutecznie się uczyć, musimy pozbyć się wszelkich rozpraszaczy:

a) Dokładnie posprzątaj pokój i biurko – chaos wokół Ciebie na pewno nie sprawi, że będziesz miał ochotę na naukę.
b) Przygotuj sobie wszystkie materiały – ciągłe wycieczki w poszukiwaniu notatek na pewno nie sprawią, że będziesz bardziej skoncentrowany na nauce.
c) Pomoce naukowe – warto mieć też przy sobie słownik, atlas, linijkę, zakreślacze itp. Wszystko, co będzie ci niezbędne podczas nauki.
d) Wyśpij się – śpiący umysł na pewno nie sprawi, że będziesz skutecznie się uczyć.
e) Zadbaj o picie i jedzenie – każdy spacer po kanapkę, kawę czy herbatę zdecydowanie kusi, aby przerwać nudną naukę, ale przecież nie w tym rzecz ;)
f) Przewietrz pokój – nic nie pobudza mózgu do nauki lepiej niż świeże powietrze ;)
g) Zadbaj o dobre oświetlenie – oczy przy słabym świetle szybko się męczą, więc nie zdziw się, że po jakimś czasie będziesz chciał rzucić wszystko i iść spać.
h) Zablokuj fejsa i instagrama – sprawdzanie, co 5 min czy pojawiło się coś nowego na tablicy zdecydowanie nie motywuje do nauki.
i) Jeśli lubisz uczyć się przy muzyce – wybierz taką, która jest bez słów lub w języku obcym. Ja zawszę uczę się przy muzyce klasycznej, bo tylko przy niej potrafię się skoncentrować.
j) Zaplanuj sobie przerwy – takie, w których będziesz mógł sprawdzić fejsa lub w coś pograć. Dobrze, żeby przerwy były nie dłuższe niż 15-20 i nie częściej, niż co 1h-1,5h.

Proces uczenia się:

 

O tym, że materiał należy powtarzać najlepiej codziennie po przyjściu ze szkoły chyba wie każdy. Nie będę tutaj opisywać metod uczenia się, bo nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, a poza tym na każdego działa, co innego. Jedni chodzą podczas nauki, inni czytają na głos, jeszcze inni wolą jak ktoś im wykłada dany temat. Ja zawsze rysowałam mapy, notatki były ozdobione kolorowymi rysunkami tak samo jak różnego rodzaju tabelki. Tutaj musicie sami poczuć, jaka metoda nauki najbardziej Wam odpowiada i wyciskać z niej jak najwięcej.

Na dzisiaj to już chyba koniec. Jak Wy przygotowujecie się do nauki? Co Was podczas nauki najbardziej rozprasza? Jak sobie z tym radzicie? Chętnie poczytam o tym w komentarzach ;).

Zobacz także

10 komentarze

 1. U mnie z nauką jest masakrycznie. Szczególnie od czasów rozpoczęcia liceum. W gimnazjum otworzyłam książkę i zawsze miałam pasek, a teraz musze uczyć się regularnie co idzie mi bardzo opornie no i na dodatek telefon i fb... :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Kto wraca do szkoły, ten wraca. :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Po prostu trzeba się skupić, ale jak tu się skupić na tak nudnej rzeczy jaką jest nauka. Mogłaś poczekać z tym wpisem przynajmniej dwa tygodnie ;-).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogłam, nawet o tym myślałam, ale zaraz wyjeżdżam, więc prawdopodobnie nic nie będę pisać przez 3 tyg :)

   Usuń
 4. Bardzo fajny post, na pewno podrzucę go swoim młodszym znajomym :)

  Link do niego znajdzie się też w najnowszym (jutrzejszym) wpisie bo będzie miał dość powiązaną tematykę :)

  Pozdrawiam ciepło
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jakieś 2 lata temu odkryłam program Anki i wszystko, co mam do nauczenia, wrzucam w ten pogram :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. dziękuje za ciekawe rady i tak najważniejsze jest skupienie się na danej czynności, a to wychodzi czasem najtrudniej

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe pomysły na naukę. Z pewnością je wykorzystam :)

  OdpowiedzUsuń

Regulamin komentowania:
1. Nie przeklinamy.
2. Nie obrażamy autora bloga i osób komentujących.
3. Komentarze zawierające linki do innych blogów zostaną usunięte.
4. Wszelki spam, żebranie o lajki, obs za obs również zostaną usunięte.

Dziękuję za komentarz :)

INSTAGRAM