DIY: ALBUM NA ZDJĘCIA

Uwielbiam drukowane zdjęcia. Do takich zdjęć powracam dużo częściej niż do tych wrzuconych do jednego folderu na komputerze. W domu ...

zdjęcia, album, album na zdjęcia, diy album na zdjęcia, segregator, wylegarniapomyslowUwielbiam drukowane zdjęcia. Do takich zdjęć powracam dużo częściej niż do tych wrzuconych do jednego folderu na komputerze. W domu rodzinnym mam kilka albumów ze zdjęciami i co jakiś czas siadam z gorącym kubkiem kawy lub herbaty i na nowo poznaję historię mojej rodziny. Przypominam sobie też różne ważne wydarzenia, w których uczestniczyłam i które zasłużyły na uwiecznienie na papierze. Niektóre fotografie są tak stare, że niewiele na nich widać, ale mają one dla mnie ogromną wartość.  Inne z kolei są nowe i kolorowe. Mają różne wielkości i kształty, które wynikały z różnych możliwości technicznych.


Odkąd zaczęłam używać Instagrama, większość zdjęć, które pstrykam przerabiam na kwadraty i wrzucam do sieci. Jednak uwielbienie do wydruków cyfrowych nie każe mi co jakiś czas wybrać te najlepsze i dla mnie najważniejsze, i przeniesienie ich na papier. Ze względu na niestandardowe wymiary zdjęć nie byłam w stanie znaleźć odpowiedniego albumu dlatego stwierdziłam, że zrobię taki samodzielnie. I dzisiaj pokażę Wam jak :)


CO BĘDZIE NAM POTRZEBNE?

Chciałam, żeby mój album był jak najprostszy do zrobienia i jednocześnie jak najtańszy, ale również estetyczny i wytrzymały. W końcu będę do niego niejednokrotnie powracać. Chciałam również, żeby mógł pomieścić jak najwięcej zdjęć, więc do jego stworzenia wybrałam poniższe materiały.

1. Segregator – moje zdjęcia mają wielkość około 10x12cm więc segregator w formacie A5 spokojnie wystarczy mi na umieszczenie jednego zdjęcia „na stronę”. Tu już od Ciebie zależy jak duże zdjęcia posiadasz i ile chcesz ich umieścić na jednej stronie. 

2. Koszulki na dokumenty – nie lubię niszczyć zdjęć przyklejaniem ich do papieru, więc staram się robić wszystko, żeby były jak najbardziej mobilne, ale jednocześnie nie niszczyły się przy wielokrotnym użyciu. 

3. Zdjęcia – wiadomo ; )
4. Ołówek
5. Linijka
6. Nożyk do papieru

7. Kartki A4 – ja wybrałam papier satynowy o grubości 120g. Dzięki temu nie niszczy się, ale też jest gładki, więc wygląda duużo lepiej niż zwykły papier z drukarki. Wybór papieru zależy od Ciebie.


PROCES

Pierwszą rzeczą jaką zrobiłam tworząc karty, w których umieszczam zdjęcia to zrobienie szablonu. Szablon ten znacznie przyspiesza bo nie musimy za każdym razem odmierzać środka i zdjęć.
Zaczęłam od zgięcia kartki A4 na pół tak aby miała ona format A5. Wyznaczamy środek na kartce, a następnie zdjęcie przykładamy i odrysowujemy dokładnie na środku. Ja miałam z tym kilka prób, ale ostatecznie się udało. Kiedy już to zrobimy odrysowaną wysokość zmniejszamy o 1 cm od dołu i 1 cm od góry.
Następnie nożykiem do papieru nacinamy szerokość odrysowanego wymiaru i sprawdzamy czy zdjęcie nie wypada z ramki. Tak jak na zdjęciu poniżej.


Jeśli wszystko jest w porządku, a zdjęcie nie przemieszcza się w ramce, to całość ramki wycinamy.   Kiedy szablon mamy już gotowy zabieramy się za karty do zdjęć. W tym celu wszystkie kartki A4 pozginałam i przecięłam na pół. Następnie włożyłam pojedynczo każdą w zrobiony szablon i odrysowałam tylko górną i dolną część tak jak na zdjęciu.Teraz wystarczy już odrysowane linie naciąć i powkładać w nie zdjęcia. Nie wycinamy całej ramki, gdyż wtedy zdjęcia po prostu nie będą miały się czego trzymać. Wszystkie karty wkładamy w koszulki (ja dwie karty włożyłam w jedną koszulkę) i nasz album jest gotowy.
 
Brzeg segregatora można podpisać według uznania. Ja podpisałam je według roku, w którym zdjęcia zostały zrobione (np. 2013-2015). Dzięki czemu łatwiej będzie je posegregować i odnaleźć.Jak Wam się podoba taki album? Jeśli skorzystacie z tego tutorialu i wrzucicie jego zdjęcie na Instagrama koniecznie oznaczcie mnie hashtagiem #wylegarniapomyslow, abym mogła je zobaczyć!


Zobacz także

2 komentarze

  1. Super pomysł na ten album :)) Ciekawie wygląda i na pewno spróbuję zrobić coś podobnego
    :) Z ciekawością zerknę na inne Twoje wpisy.

    OdpowiedzUsuń
  2. No i bardzo chętnie dodam Cię do blogów na które zaglądam :) Będę odwiedzać częściej.

    OdpowiedzUsuń

Regulamin komentowania:
1. Nie przeklinamy.
2. Nie obrażamy autora bloga i osób komentujących.
3. Komentarze zawierające linki do innych blogów zostaną usunięte.
4. Wszelki spam, żebranie o lajki, obs za obs również zostaną usunięte.

Dziękuję za komentarz :)

INSTAGRAM