9 rzeczy do zrobienia przed końcem roku

Jakiś czas temu doszło do mnie, że mam pewien rytuał “zamykania roku”. Do tej pory robiłam to nieświadomie, ale w poprzednim roku dotarł...

nowy rok, 9 rzeczy do zrobienia, styczeń, blog, lifestyle

Jakiś czas temu doszło do mnie, że mam pewien rytuał “zamykania roku”. Do tej pory robiłam to nieświadomie, ale w poprzednim roku dotarło do mnie, że ogarnianie wszystkiego przed końcem Grudnia jest pewnego rodzaju sesją oczyszczającą. Zazwyczaj nie jest to jakieś super wielkie przedsięwzięcie, ale staram się zrobić wszystko, aby wejść w Nowy Rok z czystą kartą i spokojem w głowie. W tym razem postanowiłam, że spiszę wszystkie rzeczy, które robię, aby zacząć Nowy Rok bez stresu i myślą, że „mam tyle do zrobienia”. Mam nadzieję, że ten wpis przyda się również Wam.

1. SKONTAKTUJ SIĘ ZE STARYMI ZNAJOMYMI

W ciągu roku z braku czasu możemy zapomnieć o swoich starych znajomych, zwłaszcza o tych, którzy mieszkają poza granicami naszego miasta lub kraju. Dlatego co roku staram się z nimi skontaktować czy to telefonicznie, czy też na fejsie.

Mam też taką tradycję ze znajomymi z zagranicy, że raz na miesiąc piszemy do siebie zwykłe listy. W ten sposób z koleżanką, którą poznałam na wymianie niemieckiej jeszcze w liceum mam stały kontakt. A list otrzymany na papierze, ma dla mnie jeszcze większą wartość, niż wiadomość wysłana mailowo. Polecam ten sposób komunikacji!

2. DOKOŃCZ WSZYSTKIE ZALEGŁE PROJEKTY

W prawdzie nie zawsze udaje się zamknąć wszystkie projekty przed końcem roku, ale wiele z nich staram się dokończyć, lub doprowadzić je do takiego etapu, żeby nie martwić się o deadline. A dzięki temu mogę ten czas poświęcić na hobby i przyjemności.

3. ZRÓB PORZĄDEK W MAILACH

Co roku w grudniu przeglądam maile i wyrzucam te stare i niepotrzebne. Usuwam cały spam, oraz wypisuję się ze wszystkich niechcianych newsletterów. Do tego ostatniego polecam unroll.me, który pozwala wypisać się ze wszystkich niechcianych list jednocześnie.

4. OKIEŁZNAJ SWOJE PROFILE W SOCIAL MEDIACH

Ponieważ mam bloga, prowadzę też fanpage na Facebooku, Instagrama i Twittera. Na moim prywatnym koncie na Facebooku co roku pozbywam się znajomych z którymi nie zamieniłam ani słowa przez kilka lat. Może to brutalne, ale po co mam mieć w znajomych kogoś, kto nie jest zainteresowany kontaktem ze mną?

Z innych kont społecznościowych usuwam głównie „sztucznych obserwatorów”. Są to głównie boty, podejrzane konta zagraniczne oraz konta nieaktywne. Usuwam też konta, które kiedyś obserwowałam, ale teraz już nie jestem nimi zainteresowana.

5. ZRÓB PORZĄDEK ZE ZDJĘCIAMI

Od jakiegoś czasu utrzymuję względny porządek w moich folderach ze zdjęciami, bo kilka lat temu jak zmieniałam komputer, wreszcie zrobiłam tam porządek. Co roku jednak przeglądam te zdjęcia i usuwam, te które są niepotrzebne, rozmazane lub po prostu brzydkie. Uważam, że nie ma sensu trzymać tego wszystkiego i niepotrzebnie zajmować sobie miejsce na dysku.

6. OGARNIJ PLAYLISTY

Kiedyś muzykę z płyt, które kupowałam kopiowałam na komputer w obawie, że płyta kiedyś się zniszczy i nie będę mogła przesłuchać swoich ulubionych kawałków. Teraz mamy Spotify, więc nie muszę już tego robić, gdyż muzyka jest na wyciągnięcie ręki. Jednak co roku sprzątam wszystkie moje utworzone playlisty i albo muzykę przerzucam z jednej listy do drugiej, albo po prostu usuwam już tą która mi się znudziła.

7. UPORZĄDKUJ SWÓJ DOM

Jakoś tak się złożyło, że co pół roku robię generalne porządki. Wyciągam wtedy wszystko z szaf i ściągam wszystko z półek. Przebieram wszystkie ubrania i pozbywam się tych, które są już zniszczone, a te które są w dobry stanie, ale ich nie noszę sprzedaję lub oddaję. Ważne dokumenty na wszelki wypadek skanuję, a niepotrzebne papiery niszczę i wyrzucam. Pozbywam się też starych magazynów i książek, których już nie czytam. Satysfakcja po kilku godzinach takiego sprzątania jest nie do opisania :)

8. ZAPLANUJ PRZYSZŁY ROK

Jeśli masz taką możliwość zaplanuj sobie co masz do zrobienia w następnym roku i wpisz to w kalendarz. Ja oprócz tego staram się zaplanować wszystkie urlopy, wyjazdy, a w tym roku również czas na pisanie pracy magisterskiej.

9. ODPOCZNIJ

Ostatnie kilka dni roku poświęć na odpoczynek, bo co jak co, ale po intensywnym roku to jest rzecz, która Ci się wręcz należy :)To chyba wszystkie rzeczy które robię, aby zamknąć rok bez wyrzutów sumienia. A co Wy dopisalibyście jeszcze do tej listy?

Zobacz także

0 komentarze

Regulamin komentowania:
1. Nie przeklinamy.
2. Nie obrażamy autora bloga i osób komentujących.
3. Komentarze zawierające linki do innych blogów zostaną usunięte.
4. Wszelki spam, żebranie o lajki, obs za obs również zostaną usunięte.

Dziękuję za komentarz :)

INSTAGRAM